TEMAŞA-İ RAMAZAN’DA HİNT RÜZGÂRI ESTİ

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bursalılara Ramazan ayında keyifli bir atmosfer yaşatan Temaşa-i Ramazan, usta isimlerin yanı sıra farklı ülkelerin müzik ve dans kültürünü de Bursalıların ayağına getiriyor.

Ramazan akşamlarının buluşma noktası haline gelen Merinos Parkı’ndaki Temaşa-i Ramazan etkinliklerinde coşku dinmiyor. Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür A.Ş. koordinasyonuyla gerçekleştirilen Temaşa-i Ramazan etkinlikleri bir taraftan alanında uzman isimleri Bursalılarla buluştururken, diğer taraftan da daha önce yapılan İran gecesi, Balkan ve Kafkas buluşmalarının ardından düzenlenen Hint gecesi ile uluslar arası bir kimlik kazanmaya başladı. İki bölüm halinde düzenlenen programın ilk bölümünde Ubeydullah Sezikli sevilen Tasavvuf Müziği eserlerini seslendirdi. Orkestrası ve semazenler ile başarılı bir sahne performansı sergileyen Sezikli konserini Aşık Veysel’in “Uzun ince Bir Yoldayım” eseri ile noktaladı.

Hint rüzgarı esti

Gecenin ikinci bölümünde ise binlerce izleyicinin doldurduğu Merinos Parkı’nda adeta Hint rüzgarları esti. Ubeydullah Sezikli’nin ardından, sahne alan Hussain Amrat ve Trio seyircileri adeta kendinde geçirdi. Ekip arkadaşlarından önce sahneye çıkan Hussain Amrat, mini bir perküsyon ve ritm şov yaptı.

Amrat, daha sonra sahneye gelen ekibiyle müthiş bir uyum içinde Hint müziğinin seçkin örneklerini Bursalıların beğenisine sundu. Sempatik tavırlarıyla Temaşa-i Ramazan alanını dolduran binlerce kişinin gönüllerini fetheden grup aynı zamanda sahne şovları ve kullandıkları müzik enstrümanlarıyla büyük ilgi topladı. Hindistan’ın ünlü dansçılarından “Moru” da sergilediği etnik danslar ve sahne şovuyla Temaşa-i Ramazan alanında alkış tufanı koparttı. Programın sonunda Hintli dansçı seyircilere Hindistan yöresel danslarını öğretmek için dans eğitmenliğine soyundu. Figürleri bir kerede öğrenen seyirciler sahne önünde renkli görüntüler oluşturdu. Programlarını bitirdikleri halde seyircileri kırmayarak, tekrar sahneye dönen grup Bursalılara unutulmaz bir gece yaşattı. Konserlerin ardından Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan her iki grup temsilcilerine günün anısına teşekkür plaketi verdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s